Všetko o alergiách
Čoraz viac ľudí v našej populácii sa vyskytuje medzi alergikmi. Čo je alergia a ako sa jej môžete vyhnúť?
Čo je to alergia?
Alergia nie je choroba, je to stav, keď ľudský imunitný systém (ale aj zvierací) reaguje na najbežnejšie stimuly s nadmernou obranou. Spektrum alergických prejavov je veľmi široké a nevylučuje žiadnu časť tela, v najhoršom prípade môže ohroziť život. V európskej populácii je alergia prítomná takmer každej druhej osoby.
Termín alergia po prvýkrát používali lekári Clemens von Pirquet a Béla Schick v roku 1906, je tvorený gréckymi slovami allos - ďalší stav a ergon - práca, reakcia.
Alergia alebo atopia?
Alergia môže byť získaná alebo vrodená a v tomto prípade hovoríme o atopii, genetickej predispozícii alergií. Atopic je zvyčajne bez alergických príznakov, ale špeciálne vyšetrenie odhaľuje zvýšenú podráždenosť jeho imunitného systému. Nepríjemným faktom je, že atopia sa môže kedykoľvek zmeniť na alergiu. Počet atopických pacientov sa odhaduje na 40% u našej populácie.
Ak sú obaja rodičia alergickí, riziko alergie je 60% u ich potomkov, ak len jeden z rodičov trpí alergiami, riziko je znížené na 30%. Nie je neobvyklé, že dedičstvo sa prejaví o jednu generáciu.
Prečo dochádza k alergii?
Pôvod alergie ešte nebol objasnený. Jednoducho sa dá vysvetliť, že po kontakte s látkou náš imunitný systém preformuje a reaguje na ďalší kontakt s tou istou látkou. Preto nie je výnimkou, keď sa alergická reakcia vyskytuje v pokročilom veku, dokonca aj na látky, s ktorými sa postihnutá osoba stretla normálne bez akejkoľvek odpovede. Môže sa však stať, že alergia, ktorou trpíte niekoľko rokov, náhle úplne zmizne.
Ako sa prejavuje alergia?
Reakcií je naozaj veľa a sú veľmi rozličné. Je dôležité mať na pamäti, že reakcia nemusí nutne ovplyvňovať len miesto na tele, ktoré sa stretlo s alergénom. Napríklad alergia na orechy nemusí nutne spôsobiť podráždenie tráviaceho traktu po indukcii, ale často sa vyskytuje pri urtikárii alebo opuchom slizníc. Reakcie sa navyše často kombinujú.
Typické alergické reakcie
rinitída - je sprevádzaná svrbením nosa a kýchaním
astma - závažnejší prejav, keď kašeľ a udusenie môžu mať smrteľné dôsledky
žihľavka - svrbivé červené bodky, ktoré zvyčajne veľmi rýchlo vymiznú
atopický ekzém - chronická svrbivá kožná porucha v reakcii na dlhodobé príznaky alergie
konjunktivitída - pálenie a začervenanie očí sprevádzané slzami a opuchom očných viečok
anafylaktický šok - ide o najnebezpečnejšiu, extrémne silnú reakciu organizmu na alergén, ktorý sa dostaví do 30 minút od stretnutia s alergénom a postihuje celé telo. Prejaví sa dusením (ako pri astme), ale hlavne dochádza k zlyhaniu krvného obehu a postihnutá osoba zvyčajne zomiera veľmi rýchlo bez okamžitej lekárskej pomoci. To je bežné pre včelie bodnutia.
Ako zistím, či a prečo som alergický?
Pri hľadaní alergénu je dobré si byť vedomý toho, v akom období sú alergické príznaky najsilnejšie alebo či prechádzajú celým rokom. Životné prostredie zohráva rovnakú úlohu, či sa útoky vyskytujú doma, na ulici, na vidieku atď. A samozrejme aj to, čo jeme alebo pijeme, je samozrejme dôležité. Pre najpresnejšie informácie kontaktujte alergologa, ktorý vykoná dôkladný test.
Najčastejšie alergény
peľ
roztoče
plesne
určité potraviny
zvieracie chlpy
hmyz
lieky
Prevencia
Neexistuje prakticky žiadna účinná prevencia proti alergii. Odborníci tvrdia, že určitý vplyv na potlačenie alergie môže mať správne nastavenie imunitného systému od veku batoľa. Niektorí hovoria, že dieťa by malo byť v kontakte s alergénmi hneď po narodení, zatiaľ čo iní varujú pred alergénmi v ranom veku. Priaznivý vplyv na vývoj ľudského imunitného systému a potlačenie alergií má pravdepodobne dojčenie.
Liečba
Existuje niekoľko liekov na potlačenie alergických reakcií:
Antihistaminiká - tablety alebo roztoky alebo kvapky a spreje, v očiach a nose blokujú histamín, ktorý spôsobuje obávanú alergickú reakciu
Dekongestiva - zmierňuje príznaky alergie, ale nezmierňuje zápal
Bronchodilatátory - používajú sa na liečbu akútnych astmatických záchvatov
Antileukotriény - tablety na liečbu ľahších foriem astmy a alergickej rinitídy
Anti-IgE protilátky - umelo vytvárajú protilátky proti ľudským alergickým IgE protilátkam, blokujú ich funkciu a potláčajú alergický zápal.
Alternatívna medicína ponúka niekoľko metód pre boj proti alergii, produkty pre boj s alergiou nájdete tu: Alergie